4630-07 Angie Twin Sleeper
Angie can only be described one way Sleek, simple, and super comfortable. Its clean silhouette is achieved with a tight back, a P-shaped roll arm, and an exposed wood leg. This fashion-forward silhouette can go from understated and sophisticated to fabulous and fun with the change of a fabric. We offer a sofa, loveseat, chair, ottoman, floating ottoman chaise, and sectional, as well as twin, full, and queen sleepers in this collection.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 59″ (149.9 cm) 59INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 45″ (114.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 3.625”x4” wood taper, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Twin size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 35 × 59 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Angie |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Brantley Queen Sleeper
Jaden Queen Sleeper
Tripp Queen Sleeper
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Thornton Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Seabury Full Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Radi Oat Convertible Sofa
Holly Fabric Twin Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!