Monroe Queen Sleeper
The Monroe collection is the epitome of effortless, casual style and extreme comfort. Its transitional style is highlighted by its padded roll arm, exposed block leg, and comfortable seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair, ottoman, chair and a half, and ottoman and a half.
Product Details
| Width | 87″ (221 cm) 87INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 65″ (165.1 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Medium Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 5.5”x5.5”x3” pyramid, wood, bolt-on |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 38 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Monroe |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Leather Queen Sleeper
Angie Queen Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Seabury Queen Sleeper
4630-07 Angie Twin Sleeper
Thomas Queen Sleeper
Thornton Leather Full Sleeper
Tripp Queen Sleeper
Thornton Fabric Full Sleeper
Jaden Sofa With Nails
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!