140-07 Seabury Twin Sleeper
Host your overnight guests in style with this comfortable classic. The Seabury sleeper is a great piece for your guestroom or family room. The stylish Seabury sleeper comes in twin, full, and queen sizes to best suit your needs. Customize away with your choice of fabrics and mattresses. We offer Visco and air mattress upgrades.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 54″ (137.2 cm) 54INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 38″ (96.5 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Pillows | 2 x 17” |
| Mattress | Twin size, innerspring |
| Optional upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 37 × 54 × 35 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Seabury |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Holly Fabric Full Sleeper
Savona Full Sleeper
Monroe Queen Sleeper
Holly Fabric Twin Sleeper
Norris Leather Queen Sleeper
Jaden Sofa With Nails
Bishop Grey Convertible Sofa
Smyrna Full Sleeper
Malibu Queen Sleeper
Thornton Leather Full Sleeper
4630-07 Angie Twin Sleeper
Norris Queen Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!