Norris Queen Sleeper
Inviting and uncommonly versatile, Norris has a laid back attitude. This collection flaunts its transitional look with its track arm, wooden block leg, and plush seat. This silhouette is available as a sofa, loveseat, chair, and queen sleeper, and floating ottoman chaise. Available in over 400 fabrics… the options are endless!
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 80″ (203.2 cm) 80INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Medium Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 39 × 80 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Soho Living |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Fabric Sleeper
900-07 Savona Twin Sleeper
Bishop Grey Convertible Sofa
Angie Full Sleeper
Jaden Queen Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Brantley Queen Sleeper
Norris Leather Queen Sleeper
Radi Oat Convertible Sofa
Malibu Queen Sleeper
140-07 Seabury Twin Sleeper
Tripp Full Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!