Holly Fabric Twin Sleeper
Welt cording highlights Holly’s silhouette from the bottom to the top of the outside arm and across the seat cushion. Tall, tapered wooden legs add visual height to Holly’s structure and complement its modern inspiration. Thin, angled arms curve upward for a fun, stylish effect. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Splendid Comfort Mattress, Memory Flex Mattress, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 31.00 |
| Carton Weight | 92 lb |
| Product Weight | 92 lb |
| Carton Volume | 31.000 |
| Carton Weight | 92.000 lb |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 50 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Leather Queen Sleeper
Norris Leather Queen Sleeper
900-07 Savona Twin Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Tripp Queen Sleeper
Monroe Queen Sleeper
4630-07 Angie Twin Sleeper
Thornton Leather Full Sleeper
Thomas Queen Sleeper
Malibu Queen Sleeper
Radi Oat Convertible Sofa
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!