Thornton Fabric Sleeper
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton sleeper. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece that doubles as a bed. Offered in your choice of fabric, this sleeper provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 55.70 |
| Carton Weight | 194 lb |
| Product Weight | 194 lb |
| Carton Volume | 55.700 |
| Carton Weight | 194.000 lb |
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Savona Full Sleeper
Radi Oat Convertible Sofa
Seabury Full Sleeper
Bishop Grey Convertible Sofa
900-07 Savona Twin Sleeper
Tripp Queen Sleeper
Holly Fabric Full Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Tripp Full Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!