Preston Fabric Twin Sleeper
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording trims the back and seat cushions with optional nailhead trim for an elegant touch. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures a comfortable and space saving place to rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 31.72 |
| Carton Weight | 171 lb |
| Product Weight | 171 lb |
| Carton Volume | 31.720 |
| Carton Weight | 171.000 lb |
| Weight | 171 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 58 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
140-07 Seabury Twin Sleeper
Angie Queen Sleeper
Holly Fabric Full Sleeper
Bishop Grey Convertible Sofa
Angie Full Sleeper
Radi Oat Convertible Sofa
900-07 Savona Twin Sleeper
Holly Fabric Twin Sleeper
Brantley Queen Sleeper
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Tripp Full Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!