Holly Fabric Full Sleeper
Welt cording highlights Holly’s silhouette from the bottom to the top of the outside arm and across the seat cushions. Tall, tapered wooden legs add visual height to Holly’s structure and complement its modern inspiration. Thin, angled arms curve upward for a fun, stylish effect. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Splendid Comfort Mattress, Memory Flex Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 43.50 |
| Carton Weight | 142 lb |
| Product Weight | 142 lb |
| Carton Volume | 43.500 |
| Carton Weight | 142.000 lb |
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 70 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Angie Queen Sleeper
Smyrna Full Sleeper
Thornton Fabric Full Sleeper
Jaden Sofa With Nails
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Angie Full Sleeper
Radi Oat Convertible Sofa
140-07 Seabury Twin Sleeper
Monroe Queen Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Norris Queen Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!