Jaden Sofa With Nails
The lodge look is alive and well in our Jaden group. A three cushion style in married fabrics with pyramid legs and rolled and welted arms. Toss pillows are reversible. Novelty patterns combined with a leather-look fabrics provide the perfect choice for your cabin or retreat home. Available with or without brass nailhead trim. This collection includes a sofa, loveseat, chair, ottoman, storage ottoman, and queen sleeper.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Trim | Brass nails |
| Mattress | Innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Seabury Full Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Holly Fabric Twin Sleeper
Monroe Queen Sleeper
900-07 Savona Twin Sleeper
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
4630-07 Angie Twin Sleeper
Radi Oat Convertible Sofa
Thornton Leather Twin Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!