Preston Fabric Twin Sleeper
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording trims the back and seat cushions with nailhead trim for an elegant touch. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, Nailhead Trim, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 35.80 |
| Carton Weight | 171 lb |
| Product Weight | 171 lb |
| Carton Volume | 35.800 |
| Carton Weight | 171.000 lb |
| Weight | 171 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 58 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Leather Twin Sleeper
Jaden Queen Sleeper
Seabury Queen Sleeper
Smyrna Full Sleeper
Norris Leather Queen Sleeper
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Norris Queen Sleeper
Brantley Queen Sleeper
Angie Queen Sleeper
Seabury Full Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Thornton Leather Full Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!