Tripp Full Sleeper
England’s Tripp group is to furniture what the plain white T-shirt is to fashion a good basic that will never go out of style. The tailored 3-cushion silhouette has a simple rounded arm, welted front rail, and super comfortable seat. This series includes a twin, full, and queen sleepers to host your overnight guests in style.
Product Details
| Width | 70″ (177.8 cm) 70INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 58″ (147.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Full |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Full size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 35 × 70 × 37 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Full |
| Collection | Tripp |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Seabury Full Sleeper
Seabury Queen Sleeper
Thornton Leather Full Sleeper
Holly Fabric Twin Sleeper
Jaden Queen Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
140-07 Seabury Twin Sleeper
Thornton Fabric Twin Sleeper
Thornton Leather Queen Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Radi Oat Convertible Sofa
Malibu Queen Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!