Thornton Leather Full Sleeper
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton sleeper. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece that doubles as a bed. Offered in your choice of leather or Kashmira, this sleeper provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Removable Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, and Splendid Comfort Mattress |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 50.56 |
| Carton Weight | 182 lb |
| Product Weight | 182 lb |
| Carton Volume | 50.560 |
| Carton Weight | 182.000 lb |
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 78 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Radi Oat Convertible Sofa
4630-07 Angie Twin Sleeper
Angie Full Sleeper
900-07 Savona Twin Sleeper
140-07 Seabury Twin Sleeper
Holly Fabric Full Sleeper
Malibu Queen Sleeper
Norris Leather Queen Sleeper
Smyrna Full Sleeper
Holly Fabric Twin Sleeper
Bishop Grey Convertible Sofa
Jaden Sofa With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!