900-07 Savona Twin Sleeper
The simple Savona collection can be easily transformed from transitional to traditional depending upon the fabrics you choose for your home. Did we mention there are over 400 different ones to choose from? We offer a sofa, loveseat, chair, chair-and-a half, ottoman and three sleepers in this collection.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 52″ (132.1 cm) 52INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 33″ (83.8 cm) 33INH |
| Seat Width | 37″ (94 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Twin size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, air or Visco mattress |
| Dimensions | 36 × 52 × 33 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Savona |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Leather Full Sleeper
Malibu Queen Sleeper
Brantley Queen Sleeper
140-07 Seabury Twin Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Monroe Queen Sleeper
Norris Leather Queen Sleeper
300-07 Smyrna Twin Sleeper
Seabury Queen Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Angie Queen Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!