300-07 Smyrna Twin Sleeper
Our Smyrna collection features a contemporary sofa, loveseat, chair, and ottoman, as well as queen, full, and twin sleepers. The sofa boasts a three over three configuration with a channel stitched back over bordered seat cushions and a clean front rail. The modified half-moon arms are slightly flared. The sleeper is available with a standard, Visco, or air mattress.
Product Details
| Width | 53″ (134.6 cm) 53INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 38″ (96.5 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” pyramid, plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Twin size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, air or Visco mattress |
| Dimensions | 38 × 53 × 35 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Smyrna |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jaden Sofa With Nails
Bishop Grey Convertible Sofa
Brantley Queen Sleeper
Tripp Full Sleeper
Norris Queen Sleeper
Seabury Full Sleeper
Norris Leather Queen Sleeper
Malibu Queen Sleeper
Seabury Queen Sleeper
Jaden Queen Sleeper
Tripp Queen Sleeper
Thornton Leather Full Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!