Catalina Fabric Recliner
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina recliner. Easily recline back and unwind with the pull of a handle in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Minimum Proximity Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wynne Rocking Recliner
Fulton Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Greyson Rocking Recliner
Pinnacle Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner With Nails
Rocker Recliner With Nails
Astor Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!