Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beautiful, traditional style is enhanced with modern features and ergonomics with the Beau fabric power recliner with power headrest. Striking nailhead trim and flange-edge stitching detail make a timeless design statement that looks equally at home in a modern farmhouse living room or rustic man cave. Soft, pad-over arms, a contoured seat and extended footrest offer exceptional comfort, while Zero Gravity technology provides a feeling of weightlessness. Useful features such as a charging port and a power headrest offer added convenience that will make Beau your favorite spot in the house.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Beau |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 349-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 24.792 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 41 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Beau |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sparrow Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Reed Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner
Wynne Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner With Nails
1320-31 Addie Push Back Recliner
Lancer Rocking Recliner
Vail Rocking Recliner
Trouper Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!