1310-31 Addie Push Back Recliner
If you want the comfort of a recliner but a classic tailored look, Addie is just what you need. This simple traditional silhouette features a semi-attached back, petite rolled arm, and beautiful turned leg. Available in solids, prints, stripes, and plaids so you can find a look that works for you!
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Webbing with sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Front-2.25” x 1.5” x 5.7” turned wood, screw-in; Back-2.67” x 1.5” x 2.64” wood taper, screw-in |
| Mech | Manual push back recliner |
| Optional upgrades | Power Mech, Battery Pack |
| Dimensions | 39 × 35 × 41 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Motion |
| Collection | Addie |
| Features | Power |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Trouper Rocking Recliner
Rocker Recliner With Nails
Pinnacle Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Minimum Proximity Recliner With Nails
Wynne Rocking Recliner
Lancer Rocking Recliner
Reed Rocking Recliner
Sparrow Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner
Vail Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!