Ace Fabric Chair
Ace’s traditional design presents a casual appeal. Its curved arms flow seamlessly into the flared back wings and tall, tapered legs complement the tall back cushion, which provides extra support and comfort. Treat yourself to ultimate relaxation in this carefree style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Ace |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 16.50 |
| Carton Weight | 62 lb |
| Product Weight | 62 lb |
| Carton Volume | 16.500 |
| Carton Weight | 62.000 lb |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 30 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Ace |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Annie Swivel Glider With Nails
1630-69 Willow Swivel Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Lyra Leather Swivel Glider
1100-69 London Swivel Chair
Willow Swivel Chair
Philip Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Henry Caramel Leather Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!