Bradstreet Fabric Chair
Bradstreet’s slim arms paired with its winged back give it a sophisticated presence, while its refined scale makes it a practical addition to any-sized room. The plush seat cushion softens the silhouette and provides hours of comfortable seating. Upholster Bradstreet in two complementing fabrics for a fashion-forward look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bradstreet |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 21.31 |
| Carton Weight | 68 lb |
| Product Weight | 68 lb |
| Carton Volume | 21.310 |
| Carton Weight | 68.000 lb |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Bradstreet |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1750-69 Raleigh Swivel Chair
1750-71 Raleigh Swivel Glider
1l00-71 Lyra Swivel Glider
1450-71 Annie Swivel Glider
2910-71 Loren Swivel Glider
Lyra Leather Swivel Glider
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Ace Fabric Chair
1640-69 Willow Swivel Chair
2b00-71 Banks Swivel Glider
Willow Swivel Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!