1l20-71 Lyra Swivel Glider
Sitting pretty has never been so easy thanks to Lyra! With this swivel glider’s shapely barrel shape, plush back, and simple flared arm, you can easily add some pizazz to your home. We offer Lyra is all over fabrics, stripes and plaids, and leather.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 33″ (83.8 cm) 33INH |
| Seat Width | 19″ (48.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel glider base |
| Optional upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lyra Leather Swivel Glider
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Willow Swivel Chair
Monroe Leather Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Bongo Quartermaster Sage Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Kinley Chair
3c00-69 Jakson Swivel Chair
Bradstreet Fabric Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!