Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Cozy up in the Zecliner Model 1 Power Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. The memory foam in the backrest, seat, and shoulders, removable memory foam head pillow, padded arms, and waterfall chaise give the Zecliner unparalleled luxury. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. The hand wand control lets you customize your comfort, while Zero Gravity recline makes you feel weightless. Reliable performance upholstery repels stains and is easy to clean. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 1 |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Removable Head Pillow, Heavy-Thread Stitching, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 39 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 1 |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Cute Fabric Chair
Monroe Chair
Monroe Chair And A Half
Jupiter Brown Fabric Chair
Willow Swivel Chair
Willow Swivel Chair
1640-69 Willow Swivel Chair
Ace Fabric Chair
Kingman Fabric Chair
Philip Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!