1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Not only is the Baldwin chair good looking, but it’s supremely comfortable too! This swivel recliner with a channel back has clean lines with its channel back and simple track arm.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Back | Webbing, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Philip Chair
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1640-69 Willow Swivel Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1450-71 Annie Swivel Glider
Louis Chair
Henry Caramel Leather Chair
Annie Swivel Glider With Nails
2b00-71 Banks Swivel Glider
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!