Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
A healthy life starts with a healthy night’s sleep. The Zecliner power recliner with power headrest and lumbar was designed and built to be the perfect family chair by day and a place for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable Technogel head pillow; padded arms; and waterfall chaise provide surrounding comfort. Zero Gravity puts you in a state of weightlessness, and power lift provides assistance when standing. This recliner is armed with reliable performance fabric upholstery that repels stains and spills, while being easy to clean. Complete with our Blue Steel Spring at its core, you will achieve full relaxation and rest peacefully with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 3+ |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Power Lift, Removable Head Pillow, Charging Ports Included, MyRecline App Control, Lighting, and Heat & Air Massage |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Carton Volume | 29.610 |
| Carton Weight | 169.000 lb |
| Stocked Cover Options | 358-04 |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 29.573 |
| Carton Weight | 169.340 lb |
| Type | Lift Recliners |
| Dimensions | 42 × 35 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 3+ |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Lyra Leather Swivel Glider
Monroe Chair
2910-71 Loren Swivel Glider
Willow Swivel Chair
1750-71 Raleigh Swivel Glider
2b00-71 Banks Swivel Glider
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Monroe Chair And A Half
1640-69 Willow Swivel Chair
Ace Fabric Chair
Allison Fabric Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!