1100-69 London Swivel Chair
The London swivel chair is our take on a classic tailored barrel chair. Its sleek profile makes it suitable for any home. Customize it in over 400 fabrics to suit your style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Chair And A Half
Kinley Chair
Willow Swivel Chair
Philip Chair
Allison Fabric Chair
Sierra – Mirage Mist Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Diamond – Elise Linen Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Willow Swivel Chair
Kingman Fabric Chair
Monroe Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!