Henry Caramel Leather Chair
Elevate your home and enjoy effortless relaxation on the Henry chair. Featuring luxurious leather upholstery, welt-trimmed arms and plush comfort, this chair is essential for any home. The seat cushion is filled with CloudLux™, a hypoallergenic and luxuriously soft down-alternative material, and sits atop the durability and support of Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system. Designed for long-lasting comfort, this transitional style chair is sure to be your favorite spot in the home.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 32.632 |
| Carton Weight | 120.000 lb |
| Product Weight | 120 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kingman Fabric Chair
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Louis Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Bradstreet Fabric Chair
1630-69 Willow Swivel Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Cute Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Ace Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Philip Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!