Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Cozy up in the Zecliner Petite Power Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. Featuring zoned memory foam in the backrest, removable cooling head pillow, and wide waterfall chaise, the Zecliner is a piece of unparalleled luxury. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. Customize your comfort with the hand wand, while Zero Gravity brings weightless comfort. Reliable performance upholstery repels stains and is easy to clean. This petite version is perfect for users under five and a half feet in height. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 2 Petite |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 2 Petite |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
Philip Chair
1630-69 Willow Swivel Chair
Willow Swivel Chair
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
2b00-71 Banks Swivel Glider
Lyra Leather Swivel Glider
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Louis Chair
2910-71 Loren Swivel Glider
Jupiter Brown Fabric Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!