1750-69 Raleigh Swivel Chair
Our Raleigh swivel chair is surprisingly versatile. Its clean lines make it perfect for a reading nook in the bedroom or paired with your living room decor. Make it a statement of your personal style with your choice of fabric.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Allison Fabric Chair
Ace Fabric Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Cute Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Philip Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Willow Swivel Chair
1450-71 Annie Swivel Glider
Monroe Chair
2b00-71 Banks Swivel Glider
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!