Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
A healthy life starts with a healthy night’s sleep. The Zecliner power recliner with power headrest, lumbar, heat and massage was designed and built to be the perfect family chair by day and a place for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable Technogel head pillow; padded arms; and waterfall chaise provide surrounding comfort. This recliner is armed with reliable performance fabric upholstery that repels stains and spills, while being easy to clean. Complete with our Blue Steel Spring at its core, you will achieve full relaxation and rest peacefully with the Zecliner.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 3+ |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 358-11 |
| Carton Volume | 29.573 |
| Carton Weight | 163.170 lb |
| Product Weight | 145.53 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Fabric |
| Weight | 145.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 35 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 3+ |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Chair
Allison Fabric Chair
1640-69 Willow Swivel Chair
2b00-71 Banks Swivel Glider
Henry Caramel Leather Chair
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Ace Fabric Chair
Louis Chair
1750-71 Raleigh Swivel Glider
2910-71 Loren Swivel Glider
Philip Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!