Willow Swivel Chair
The style and supreme comfort of our Willow swivel chair is unbeatable. Truly. This unique wing chair silhouette boasts an optional nail head trim and super plush seat. Add some pizazz with the two-tone version, or keep it simple with one pattern.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, attached, block foamwith polyester fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | Swiel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
| Trim | Brass nails |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Annie Swivel Glider With Nails
1630-69 Willow Swivel Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
1750-71 Raleigh Swivel Glider
Philip Chair
Monroe Chair
1640-69 Willow Swivel Chair
Lyra Leather Swivel Glider
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Kingman Fabric Chair
Allison Fabric Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!