2b00-71 Banks Swivel Glider
Banks boasts a sleek simple silhouette that makes it a great option to complement your living room, a reading nook, or a bedroom. This tight seat, tight back chair can be dressed up or down to suit your style. Available as a swivel and swivel glider.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Block foam, Attached |
| Seat | Sinuous wire with frame coil, block foam with poly fiber cap |
| Legs | Swivel base, integral part of frame |
| Pillow | 1 x 17” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillow |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cute Fabric Chair
Ace Fabric Chair
Annie Swivel Glider With Nails
Philip Chair
1450-71 Annie Swivel Glider
Bongo Quartermaster Linen Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Lyra Leather Swivel Glider
Bongo Quartermaster Sage Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Allison Fabric Chair
3c00-69 Jakson Swivel Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Willow Swivel Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!