Allison Fabric Chair
Welt cording and sweeping lines accentuate Allison’s curvy silhouette. Its set-back arms curve slightly and a picture-frame back outlines the full back cushion for an eye-catching display. Tall, tapered wooden legs provide visual height to Allison’s classy appeal.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Allison |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 17.90 |
| Carton Weight | 71 lb |
| Product Weight | 71 lb |
| Carton Volume | 17.900 |
| Carton Weight | 71.000 lb |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 29 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Allison |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ace Fabric Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Monroe Chair
Monroe Chair And A Half
Willow Swivel Chair
1630-69 Willow Swivel Chair
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Henry Caramel Leather Chair
Willow Swivel Chair
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
1640-69 Willow Swivel Chair
1100-69 London Swivel Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!