Jupiter Brown Fabric Chair
Jupiter is a contemporary style with a bit of flair at every turn. The sleek arms are slightly flared outward while the back widens at the top and gently slopes back. The legs feature an exaggerated contour to underscore the curvy inspiration seen throughout this design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jupiter |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.00 |
| Carton Weight | 43 lb |
| Product Weight | 43 lb |
| Carton Volume | 26.000 |
| Carton Weight | 43.000 lb |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jupiter |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Louis Chair
Ace Fabric Chair
1750-71 Raleigh Swivel Glider
2910-71 Loren Swivel Glider
Cute Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Monroe Leather Chair
1630-69 Willow Swivel Chair
Allison Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Willow Swivel Chair
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!