Cute Fabric Chair
Sharp and understated, Cute delivers a contemporary style with just a hint of traditional flair. Slim arms and crisp architectural lines make this piece a timeless addition to any home. Its chic, welcoming silhouette will look clean and sophisticated for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Cute |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.10 |
| Carton Weight | 62 lb |
| Product Weight | 62 lb |
| Carton Volume | 19.100 |
| Carton Weight | 62.000 lb |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Cute |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Kingman Fabric Chair
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Monroe Chair
Allison Fabric Chair
Willow Swivel Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1630-69 Willow Swivel Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!