2910-71 Loren Swivel Glider
Loren is a French-inspired silhouette that offers as much comfort as it does utility. Available in a wide variety of fabrics to suit many tastes, this accent silhouette features a tapered wood leg, plush back, and stylish cutaway arm. Truly a versatile style. The collection includes a chair, ottoman, swivel, and swivel glider. Take a look at Louis to see it in leather.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Philip Chair
Willow Swivel Chair
Allison Fabric Chair
Sierra – Mirage Mist Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Willow Swivel Chair
3c00-69 Jakson Swivel Chair
Henry Caramel Leather Chair
Louis Chair
Monroe Chair
Diamond – Elise Linen Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!