Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. This piece features triple power and our Zero Gravity mechanism, allowing you to customize the recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a zero-gravity position for the ultimate comfort experience. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in two color choices. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 179.000 lb |
| Product Weight | 179 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 23.610 |
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leather Rocker Recliner With Nails
Rocker Recliner
Wynne Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Pinnacle Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Minimum Proximity Recliner
Vail Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!