Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Enjoy the ultimate in ergonomics with this power reclining loveseat with power headrests and lumbar. Plush, divided back cushions support the back while the padded track arms showcase an eye-catching cross-stitch detail. Independently adjust the recline, headrest and lumbar for a customized sit. Further your comfort with Zero Gravity recline technology that reduces the forces of gravity on your body, improving circulation and relieving pressure from your spine. And with a steel spring system at the heart of each seat, this leather loveseat is designed to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Linden |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, 2-Cushion, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 40.133 |
| Carton Weight | 272.000 lb |
| Product Weight | 272 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 272 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 64 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Linden |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlie Loveseat
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Double Reclining Loveseat With Nails
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Henry Caramel Leather Loveseat
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Huck Double Reclining Loveseat
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!