Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining loveseat with console and power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a beige leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. The center console contains a storage compartment, wireless charging tray and pop-out dual cupholders. Power recline, headrest and lumbar control on both sides allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Console, Wireless Charging, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-80 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.576 |
| Carton Weight | 287.000 lb |
| Product Weight | 287 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 315.000 lb |
| Carton Volume | 52.950 |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brett Loveseat
Jaden Loveseat
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Philip Loveseat
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Monroe Loveseat
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!