Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beautiful, traditional style is enhanced with modern features and ergonomics with the Beau fabric power reclining loveseat with console and power headrests. Striking nailhead trim and flange-edge stitching detail make a timeless design statement that looks equally at home in a modern farmhouse living room or rustic man cave. Soft, pad-over arms, contoured seats and extended footrests offer exceptional comfort for two, while Zero Gravity technology provides a feeling of weightlessness. Useful features such as charging ports, a center storage console and power headrests offer added convenience that will make Beau your favorite spot in the house.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Beau |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, and Console |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 349-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 47.517 |
| Carton Weight | 284.000 lb |
| Product Weight | 284 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 284 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Beau |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Leather Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat
Jaden Loveseat
Malibu Loveseat
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat
Brett Loveseat With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!