View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Make a move for your comfort and well-being with the MOV 360 View Loveseat. After a long day, sink into the loveseat’s comfy cushions, which include padded arms that take pressure off your forearms. Enjoy premium features including leather upholstery, available in three color options, accented with welt trim and heavy thread top-stitching for a refined aesthetic. A seat with divided chaise and extended footrests that are designed to take pressure off your body and help you relax. Customizable Zero Gravity recline provides the best support and comfort in relaxation and independently control the headrest, lumbar and recline with the easy-to-reach power control which includes a built-in USB-A and USA-C charging ports. Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ keeps the seats firm yet flexible and ensures the longevity of the loveseat.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | View |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Console, Included USB Charging Port(s), Cup Holders, and Wireless Charging |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 050-40050-50 and 050-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.42 |
| Carton Weight | 302 lb |
| Product Weight | 302 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 302 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Philip Loveseat
Henry Caramel Leather Loveseat
Arlie Loveseat
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!