Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Enjoy the ultimate in ergonomics with this power reclining loveseat with power headrests and lumbar. Plush, divided back cushions support the back while the padded track arms showcase an eye-catching cross-stitch detail. The center console provides additional storage for drinks, remotes, and more. Independently adjust the recline, headrest and lumbar for a customized sit. Further your comfort with Zero Gravity recline technology that reduces the forces of gravity on your body, improving circulation and relieving pressure from your spine. And with a steel spring system at the heart of each seat, this leather loveseat is designed to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Linden |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, 2-Cushion, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.047 |
| Carton Weight | 286.000 lb |
| Product Weight | 286 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 76 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Linden |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Reclining Loveseat
Double Reclining Loveseat
Philip Loveseat
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Monroe Loveseat
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Jones Loveseat
Double Reclining Loveseat With Nails
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!