Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining loveseat with power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a beige leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. Power recline, headrest and lumbar control on both sides allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-80 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 40.639 |
| Carton Weight | 272.000 lb |
| Product Weight | 272 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 42.704 |
| Carton Weight | 268.000 lb |
| Weight | 272 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 63 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Huck Double Reclining Loveseat
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Monroe Leather Loveseat
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Arlie Loveseat
Monroe Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!