Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
The Maxwell reclining loveseat has all the grand, noble gravitas to make a statement, complete with the cutting-edge comfort you need to relax. This traditional design brings a vintage flair along with triple-power, Zero Gravity recline for modern relaxation. The Maxwell loveseat includes a center console with storage, cupholders, and a wireless charging tray to charge all your devices. Upholstered in rich leather options and complete with a gleaming nailhead trim, Maxwell brings all the vintage style you want together with the innovative comfort you need.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Maxwell |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, Console, Cup Holders, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 727-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 43.998 |
| Carton Weight | 320.000 lb |
| Product Weight | 320 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 69 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Maxwell |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Reclining Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Jones Loveseat
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!