Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Bring your living room to the next level with the sleek, innovative Alister power gliding loveseat. This transitional style sports sleek curves upholstered in your choice of luxurious top-grain leather. A step above typical reclining, these gliding seats provide a smooth, versatile, and unique experience. The ultimate in futuristic comfort, this loveseat includes a center console with two cupholders, a wireless charging pad, and storage to keep your devices charged and within reach. Customize your comfort with a power control that adjusts recline, headrest, and lumbar support. Kick back in the Alister, the future of relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alister |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Gliding, Charging Ports Included, Console, Wireless Charging, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-71 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 46.453 |
| Carton Weight | 323.000 lb |
| Product Weight | 323 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 323 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 71 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Alister |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Arlie Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Monroe Leather Loveseat
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Caramel Leather Loveseat
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!