Henry Caramel Leather Loveseat
Elevate your home and enjoy effortless relaxation on the Henry loveseat. Featuring luxurious leather upholstery, welt-trimmed arms and plush comfort, this loveseat is essential for any home. Each seat cushion is filled with CloudLux™, a hypoallergenic and luxuriously soft down-alternative material, and sits atop the durability and support of Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system. Designed for long-lasting comfort, this transitional style loveseat is sure to be your family’s favorite spot in the home.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 49.833 |
| Carton Weight | 165.000 lb |
| Product Weight | 165 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 66 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Reclining Loveseat
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Jaden Loveseat
Huck Double Reclining Loveseat
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Arlie Loveseat
Double Reclining Loveseat With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!