Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Escape to your own personal paradise with the Oasis power recliner. De-stress with ample relaxation space and indulgent waterfall chaise seats. Luxurious heat and air massage soothes overworked muscles for ultimate wellness, while Zero Gravity recline transports you to a state of weightlessness. Customize your comfort with a power control that adjusts heat, massage , recline, headrest and lumbar support, complete with USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. With the Oasis, every day is a vacation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Oasis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, FlexSync App Control, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 705-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 54.629 |
| Carton Weight | 325.000 lb |
| Product Weight | 325 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 325 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 83 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Oasis |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Reclining Sofa With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Sylvie Stationary Collection
Jaden Sofa With Nails
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Philip Sofa
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!