Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining sofa with power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a caramel brown leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. Power recline, headrest and lumbar control on each end seat allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 54.237 |
| Carton Weight | 296.000 lb |
| Product Weight | 296 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 55.156 |
| Carton Weight | 323.000 lb |
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jones Sofa
Double Reclining Sofa With Nails
Embrace Gray Stationary Collection
Bliss Sectional Mist Gray Stationary Collection
Kylo Stationary Collection
Remi Sectional Stationary Collection
Philip Sofa
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Demi Sofa
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!