Drew Fabric Chair
Fine details create a simple, sophisticated aesthetic with the Drew chair. Gently sloping arms are accentuated by a distinctive welt trim, adding a level of refinement to Drew’s transitional style, which feels equally at home in contemporary or more classic living spaces. Exceptional comfort is a given with generous seating space supported by a plush, boxed seat cushion and soft back cushion that are also removable and reversible for easy cleaning.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Drew |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 15.98 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Carton Volume | 15.980 |
| Carton Weight | 72.000 lb |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
2910-71 Loren Swivel Glider
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1640-69 Willow Swivel Chair
1630-69 Willow Swivel Chair
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Lyra Leather Swivel Glider
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!