Digby Leather Chair and a Half
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 30.84 |
| Carton Weight | 76 lb |
| Product Weight | 76 lb |
| Carton Volume | 30.840 |
| Carton Weight | 76.000 lb |
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 47 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1640-69 Willow Swivel Chair
Monroe Chair And A Half
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Philip Chair
2910-71 Loren Swivel Glider
1100-69 London Swivel Chair
1450-71 Annie Swivel Glider
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1750-71 Raleigh Swivel Glider
Cute Fabric Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!