Main Street Fabric Ottoman
Description
Description
With its welt cording and block legs, the Main Street ottoman perfectly complements the Main Street chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.75 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 6.750 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
| Features | Fabric |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Noah Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Ace Fabric Ottoman
4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Hogan Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!