David Pecan Leather Ottoman
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David ottoman. Undeniably plush and grand in scale, David features a unique layered front rail, block wood legs and striking stitch details. Pair it with the matching chair or sectional for a completely coordinated look. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this ottoman is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 11.089 |
| Carton Weight | 45.000 lb |
| Product Weight | 45 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Noah Fabric Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Westside Leather Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!